A ešte niečo zaujímavé
Človeka si od najstarších čias chránil kožu pred poveternostnými vplyvmi a hmyzom. Používal k tomu tuk z ulovených zvierat a výťažky z rastlín.
Už starí Egypťania intenzívne využívali “prírodné kozmetické prípravky”, farbili si nechty henou (žltým až hnedastým farbivom z rozomletých listov kríka Lawsonia inermis), natierali sa voňavými mastičkami z myrhy, šafranu, aloe, škorice a pod. Egyptskú kráľovnú Kleopatru môžeme pokladať za priekopníčku líčenia a úpravy tváre. Matériou STIMI, čo je v podstate zelená medenka, si natierala viečka, zmes tuku a sadzí používala na farbenie obočia a zmesou tuku a kvasníc si natierala pery.
Veľké porozumenie pre kozmetické umenie mali aj starí Rímania a Gréci. Od čias Gréckej kultúry môžeme hovoriť o kozmetike v dnešnom zmysle slova. Zdravému vývinu tela bola venovaná mimoriadna pozornosť. Na jeho skrášľovanie používali olivový olej, púdre, látky odstraňujúce nežiadúce ochlpenie, na vlasy brezový popol, harmanček, vaječné žĺtko a pod..
Pigmenty, ktoré používali starí Egypťania, Gréci a Rimania, ako farbiace činidlá, by sa v súčasnosti uchovávali pod zámkom ako jedy. Tvár si vybieľovali “bielym olovom” [2PbCO3 . Pb(OH)2], pridali červenú farbu – červený fosfor a rúžom z rumelky (HgS) si zvýraznili pery. Oči si zvýraznili pomocou očných tieňov z auripigmentu (As2S3) a antimónovej maskary (SbS). Pretože tieto kozmetické prípravky obsahovali jedy (olovo, ortuť, arzén, antimón) boli skôr zdraviu škodlivé než pomocníkmi krásy.
Znamenitými voňavkármi boli Arabi. Poznali už lieh a jeho opojné aj konzervačné vlastnosti.
Význam kozmetiky a rozdelenie kozmetických prípravkov
Kozmetika sa v súčasnosti opiera o vedecké poznatky z chémie, biochémie, dermatológie, medicíny, farmácie a psychológie. Úzko súvisí s hygienou, ktorá je jej súčasťou a základom.
Kozmetické prípravky predstavujú veľmi dôležitú a širokú skupinu výrobkov, tzv. spotrebiteľskej chémie. Ide o výrobky, ktoré nielen zlepšujú estetický vzhľad a zvýrazňujú osobitosť každého jednotlivca, ale ja chránia ľudský zovňajšok pred vonkajšími vplyvmi prostredia, pomáhajú spomaľovať biologické starnutie a vplývajú na udržanie zdravia človeka. Preto sa čoraz viac používajú a vyrábajú. Kozmetické prostriedky sa pokladajú za bežnú osobnú potrebu ľudí vyspelej spoločnosti.